Senioři ze Šumperka tančili v Polsku

Taneční folklorní soubor Senioři Šumperk na přelomu července a srpna se účastnil čtrnáctého ročníku mezinárodního folklorního festivalu Podleská setkání na severovýchodě našich polských sousedů. V šesti dnech soubor navštívil a své umění předvedl v sedmi polských městech.

Festivalu se od 30. července do 4. srpna vedle českých zástupců ze Šumperka účastnili soubory z Albánie, Bolívie, Chile, Chorvatska, Indie, Kuby, Lotyšska a domácího Polska. „Jako první se šumperští Senioři představili na zahajovacím programu v Brańsku, kde ostatní účastníky a diváky učili, jak se tančí mazurka,“ říká Anna Kouřilová, vedoucí souboru.

Druhý den byl ve znamení cestování, Senioři vystupovali v městech Bielsk Podlaski a Boćki. Následující den proběhla vystoupení ve Vysokém Mazovském a Sziepietowu. „V pátek 2. srpna jsme cestovat nikam nemuseli, vystupovali jsme v Ciechanowcu, kde jsme byli po celo dobu festivalu ubytovaní,“ doplňuje Kouřilová.

V sobotu se všechny účinkující soubory přesunuly do krajského města Bělostok. „V budově Opery a Filharmonie Podlesí jsme se všichni setkali s náměstkem maršálka Podleského vojvodství Stanisławem Derehajłem,“ říká Kouřilová. Po prohlídce města pak v odpoledních hodinách Senioři tancovali ve skanzenu Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej v blízkosti Bělostoku.

V neděli 4. srpna se uskutečnil závěrečný koncert v Brańsku, kterému předcházel pietní akt u sochy papeže Jana Pavla II. na stejnojmenném náměstí a také setkání se starostou města. Odpoledne a večer se postupně brańskému publiku představily všechny účinkující soubory – nevyjímaje šumperských Seniorů.

Na letošním Mezinárodním folklorním festivalu v Šumperku se představí folklorní soubor Skowronki (Skřivánci), který pořádal festival v Podlesí. „Děkujeme pořadatelům za pozvání a velice děkujeme městu Šumperk za finanční podporu, aby se zájezd na tento festival mohl uskutečnit,“ uzavírá Anna Kouřilová.