Šumperští Senioři tancovali v Srbsku a na folklorním festivalu v Šumperku

Letošní léto bylo pro Taneční folklorní soubor Senioři Šumperk poměrně náročné, ale v kladném slova smyslu. V červenci se vydali do Srbska, kde při příležitosti tamějšího Festivalu Lepota raličitosti/Krása různorodosti, předvedli své taneční a muzikální umění. V srpnu zase patřili k oporám již devětadvacátého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Šumperk 2019.

Do srbského Vršace a Kruščice, kde žije nemalá česká menšina, Senioři vyrazili 13. července 2019 na pozvání České besedy. „V Srbsku jsme poznali, jak česká menšina v Srbsku žije a jak udržuje naše národní tradice a zvyky a rovněž udržuje povědomí a českém jazyce a kultuře,“ říká Anna Kouřilová, předsedkyně rady spolku a dodává, že je potěšena z vřelého přijetí, které se ze strany jejich krajanů souboru dostalo a také oceňuje vysokou kvalitu celého festivalu.

Na oplátku pak v srpnu přijel srbský Folklorní taneční soubor České besedy Kruščice do Šumperka, kde se zapojil mezi účinkující zdejšího mezinárodní folklorního festivalu. „Původně se plánovalo, že šumperští Senioři vystoupí společně se svými přáteli ze Srbska během čtvrtečního programu na malé scéně, ale problémy při kontrole na srbsko-maďarských hraničících nedovolily souboru přijet včas,“ doplňuje Kouřilová. Hlavního programu se ale už srbský soubor zúčastnil.

Srbové zanechali stopu v soutěži o nejlepší kotlíkový guláš „Roztančené kotlíky“, která byla uspořádána v rámci festivalu. „Byť srbský soubor zvažoval na poslední chvíli aktivní účast ve vaření, nakonec zůstal jen u hodnocení. Předsedkyně srbského souboru zasedla v hodnotící porotě a kvalitu gulášů i celé soutěže si velice pochvalovala,“ dodává Kouřilová. K tomuto hodnocení se připojuje celý Taneční folklorní soubor Senioři Šumperk, jenž se na organizaci soutěže i festivalu aktivně podílel.